BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Eğitim Fakültesi

 

Dekandan

Sevgili Öğretmen Adaylarımız;

Hepinizin, 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılını en içten dileklerimle kutlarım. Yeni dönemde sizlerle birlikte olmanın, geleceği sizlerle paylaşmanın ve geleceğe hazırlanmanın heyecanını, sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi ailesine hoş geldiniz. Sevgili öğrencilerimiz, sizler artık Başkent Üniversitesinin kalite güvencesi ve markası altında eğitim öğretiminizi sürdüreceksiniz.

Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin temel hedefi, 16. yılında eğitim-öğretim yolculuğunu sizlerle birlikte sürdürürken, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün gösterdiği ilke ve inkılâplar ışığında, bilimin rehberliğinde geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizi yetiştirecek, 21. Yüzyılın mesleki bilgi ve becerileriyle donatılmış nitelikli öğretmenleri yetiştirmektir.

 

Ülkemiz eğitim kurumlarının ve toplumumuzun, farklılıklara ve yeniliklere açık, mesleki bilgi ve beceriyle kendini yenileyebilen ve geliştirebilen öğretmelere ihtiyacı vardır.

Bu nedenle, Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi olarak, öğretmen adaylarımızın gerçek değerler üzerinden mesleki bilgi, akademik ve sosyal becerilerini geliştirebilmeleri için dinamik öğrenme ortamlarımızı daha etkin ve verimli hale getirmek temel hedeflerimizden birini oluşturmaktadır.

Bu doğrultuda, fakültemiz, öğrencilere bilimin, teknolojinin, kültürün ve sanatın aydınlattığı yolda, gereksinim duyabilecekleri bilgiyi çok yönlü ve derinlemesine kavrayabilmeleri, değişik alanlarda anlamlı ilişkiler kurabilmeleri, bilgi tabanlı becerileri kazanabilmeleri, kendilerini geliştirebilmeleri ve yenileyebilmeleri için her türlü çabayı sarf etmektedir.

Fakültemizin bugüne kadar dokuz programda yetiştirdiği öğretmenleriyle, ürettiği eğitim ve bilimle, topluma sunduğu sosyal sorumluluk projeleriyle, eğitim kurumlarının sorunlarının çözümünde ürettiği özgün proje ve araştırmalarıyla, uluslararası düzeyde ürettiği proje ve hizmetlerine yönelik koyduğu hedeflere başarı ile ulaşmış olup bu alanlarda öncülük görevlerini başarıyla sürdürmeye devam etmektedir.

Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesinin öğretmen eğitimine olan yaklaşımı işte bu noktada ortaya çıkmaktadır. Böylece, yetiştirdiğimiz öğretmenlerimiz hem kendileri için hem de ülkemiz için değer yaratacak hedef ve kazanımlara ulaşmanın yollarını açmış olacaklardır.Eğitim öğretim sürecinde, temel bilgi ve beceriler yanı sıra eleştirel düşünme, muhakeme, sentez ve yaratıcılık gibi farklı beceri kazanımlarınız yaşama ve ekonomik hayata dokunmanız için sizlere çok önemli fırsatlar yaratacaktır. Özellikle, eğitim, sürecindeki kazanımlarınız, üretkenliğinize yönelik göstereceğiniz performanslarınızı belirleyecek ve hedeflere ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün öğrencilerimizin yeni eğitim-öğretim yılını kutlar, sağlık ve başarılar dilerim.

Saygı ve Sevgilerimle,  

Prof. Dr. Füsun Eyidoğan 
Dekan